mobil-logo
logo-hp-mk-c-r

Nejbližší termíny kurzů

Najít termín
profilovka
Michaela Klementová

Heda

Zdravím vás, paní Klementová, posílám Vám pár fotek naší Hedy, ať si ji můžete přidat mezi hypnomiminka, a zprávu o tom, jak nám to šlo. Narodila se 1. října. S průběhem porodu jsem byla nakonec moc spokojená, přestože podmínky nebyly takové, jak jsme si je naplánovali. V sobotu ráno 4 týdny před termínem mi odtekla […]

Zdravím vás, paní Klementová,

posílám Vám pár fotek naší Hedy, ať si ji můžete přidat mezi hypnomiminka, a zprávu o tom, jak nám to šlo.

Narodila se 1. října. S průběhem porodu jsem byla nakonec moc spokojená, přestože podmínky nebyly takové, jak jsme si je naplánovali. V sobotu ráno 4 týdny před termínem mi odtekla voda, takže jsme po poradě s porodní asistentkou nejeli do Vyškova, ale do FN v Brně na Obilním trhu, kde mají perinatologické centrum. Tam tedy nejsou na přirozené porody vůbec zvyklí, navíc naše dítě je z jejich pohledu nedonošené, takže v podstatě všechny moje požadavky (nevyvolávat porod, omezit počet personálu, žádné léky,…) měli za velice extrémní, přestože nenašli vůbec žádnou indicii, že by snad s díětem bylo cokoliv v nepořádku.

Po celou dobu porodu nám pořád jen dokola vyčítali, jak se nechceme přizpůsobit jejich postupům. No jak jsem pochopila, hlavní problém byl v tom, že jsem jim umožnila jen dvě vaginální vyšetření (jedno hned při příjmu, kdy jsem z jejich pohledu ještě nerodila, a druhé těsně před koncem porodu, aby mi konečně dali pokoj a připustili, že jsme ve finále) a oni vlastně celou dobu vůbec netušili, jak ten porod jde, protože mi vůbec neveřili, že rodím, ačkoliv jsem jim kontrakce popsala, změřila odstup, všechny monitory jsem je nechala dělat, ultrazvuk jsem jim nabízela když už byli nepříjemní, atd… :-).

No navzdory nepřátelskému naladění veškerého personálu, který byl klidným průběhem našeho porodu zcela vykolejen a prakticky nedokázal vůbec za daných podmínek dělat svou práci, jsme až na antibiotika, s jejichž (naprosto zbytečným, preventivním) podáním jsem nakonec souhlasila, neustopili vůbec v ničem a Heda se narodila úplně v pohodě, bez jakéhokoliv zásahu a do mých vlastních rukou, protože personál si zrovna předával službu (po tom, co mi několikrát vysvětlovali, že u porodu nedonošeného dítěte musí být asi 5 různých odborníků).

Ve skutečnosti tam pak byl jen můj muž a moje PA (v roli doprovodu, protože FN Brno vedení porodu vlastní asistentkou neumožňuje ani při porodu v termínu, ve 36. týdnu má porod vest ve všech případech lékař. Co by tam ale měl prakticky dělat, to jsem nepochopila.) Takže když jsem těm dvěma řekla, že mám hlavičku v ruce, šli ty povinné odborníky sehnat a ti krátce po porodu opravdu dorazili :-).

No mělo to samozřejmě dohru, přednosta kliniky a ředitel perinatolog. centra mě dva dny po porodu přišli navštívit a zjistit, jestli nebudu nemocnici žalovat, a ačkoliv jsme si moc pěkně popovídali, myslím, že změna poměrů se tam dá očekávat tak v horizontu deseti let, dřív asi těžko. Do zprávy pak napsali, že jsem odmítla přítomnost kohokoliv u porodu (což samozřejmě nebyla pravda, jediné, co jsem odmítla, bylo vag. vyšetřování), aby ten kiks vlastních lidí nějak přikryli.

Na závěr ještě nějaké technické podrobnosti – kontrakce začaly asi 12 hodin po odtoku plodové vody, byly z mého pohledu zřetelné a pravidelné, z pohledu nemocnice nepatrné. (Aby nám po asi 4 hodinách přidělili porodní sál jsem se musela s nimi celkem dost hádat.)  Kromě tlaku v oblasti dělohy, který se dal velmi dobře zvládat hypnoporodním dechem, je provázely silné bolesti v kříži, na které můj muž velmi brzy vynalezl účinnou tlakovou masáž, která byla skutečně jedinou pomocí zvenčí, kterou jsem za celý porod potřebovala. Poslední asi 2 hodiny jsem cítila i tlak na konečník a nepochybně jsem ke konci v zájmu urychlení porodu i trochu tlačila, což  bych nedělala, kdyby se personál choval normálně a nevykládal mi, že si mám odpočinout, protože to může trvat ještě velmi dlouho, než se porod pořádně rozběhne. Heda se nakonec narodila skoro přesně 12 hodin po začátku kontrakcí a tedy 24 hodin od odtoku plodové vody, tedy tak, jak si zdravotníci přáli, abychom se vešli do tabulek “normálního” průběhu porodu. Bonding byl zcela nerušený, (naštvaný a zahanbený personál se úplně vytratil a nechal nás konečně na pokoji), Heda se bez problémů přisála, neonatolog neshledal vůbec nic negativního kromě žloutenky. Pupečník jsme nechali dotepat, placentu jsem porodila spontánně a bez problémů díky radě svojí PA. Heda měla 2.6 kg a 49 cm. Poranění jsem měla jen zcela minimální.

Z hypnoporodních technik jsem využila relaxace (duhovou a let balonem), afirmace, které jsem si sepsala a vytiskla pár dnů před porodem, samozřejmě porodní dýchání. Relaxační hudbu jsme měli puštěnou celou dobu na sále. Nejvíc mi pomohlo vědomí, že každá kontrakce je vlastně žádoucí, protože nás přibližuje narození děťátka (a vzhledem k okolnostem, které jsem výše popsala, byla pro mě také důkazem, že opravdu rodím).

Jsem moc ráda, že jsem si mj. i díky Vašem kurzu o tom, jak může proběhnout porod, udělala úplně jinou představu, než jaká patrně u našich zdravotníků a veřejnosti převládá. Jsem skutečně vděčná za to, jak se to u nás podařilo, a věřím, že Hedunka měla tak pohodový start do života, jak jen to je možné.

Děkuji ještě jednou za Vaši pomoc, přeju Vám spoustu dalších absolventů a hypnomiminek  a srdečně Vás zdravím,

Michala

Vybrané reference

Zbavila jsem se strachu z porodu, vedela jsem,co me ceka a verim,ze i bolest pro me byla mirnejsi a porod byl rychly. Dokonce jsem si rikala i afirmace na dobry personal,coz se mi po pocatecnim soku i splnilo. Jeste jednou diky!
portret-vzor-5
maminka Michálka
Byl to neskutečně krásný pocit ;) Když to shrnu, hypno ten porod nebyl ;) ale myslím, že nebýt kurzu, relaxací a informací, vypadalo by to jinak ;) Komukoliv, kdo se mě na to ptá, hypnoporod doporučuji...
portret-vzor-5
Zuzka Prasková
maminka Adélky
Michaela Klementová - vedoucí certifikovaných lektorek pod HypnoBirthing® Institute ve východní Evropě
apartmentenvelopephone-handset