mobil-logo
logo-hp-mk-c-r

Nejbližší termíny kurzů

Najít termín
profilovka
Služby

Motýlí masáže

Podle francouzského porodníka Fredericka Leboyera novorozené miminko očekává, že bude ihned po příchodu na svět osloveno jeho vlastním jazykem, který tu byl dříve než slova. Tímto jazykem je jazyk lásky. Není to řeč, ale dotyk. Jsou to dlaně rodičů, které promlouvají a těla dětí naslouchají a rozumějí.
náhledový obrázek

Podle francouzského porodníka Fredericka Leboyera novorozené miminko očekává, že bude ihned po příchodu na svět osloveno jeho vlastním jazykem, který tu byl dříve než slova. Tímto jazykem je jazyk lásky. Není to řeč, ale dotyk. Jsou to dlaně rodičů, které promlouvají a těla dětí naslouchají a rozumějí.

Novorozenci jsou na dotykové podněty perfektně připraveni. Už v šestém týdnu těhotenství má dítě vyvinutý hmatový smysl, což je mnohem dříve, než se vyvine zrak a sluch. Lidská pokožka je plná hmatových receptorů, na našem těle jich jsou doslova miliony. Dlouho před tím, než se dítě narodí, prvně začne skrze pokožku zkoumat celý svůj svět – matčinu dělohu a své vlastní tělo.

Motýlí masáže jsou velmi jemné a lehké dotyky, jejichž cílem je stimulovat a podpořit poporodní adaptaci dítěte. Novorozenci jsou po narození termolabilní a teplo v hladících dlaních je prohřívá a pomáhá tak rozproudit jejich životní energii. U miminka v prvních dnech života mimo dělohu něžný dotek rodičů posiluje pocit jistoty a bezpečí.

Metoda Motýlích masáží vychází z průkopnické terapeutické praxe rakouské pediatričky MUDr. Evy Reich, která praktikovala bioenergetickou masáž u nedonošených novorozenců a dětí, jež prošly velmi náročným porodem. Její masáže „jemné doteky motýlích křídel“ předčasně narozeným často zachránily život.

karta-img2

Motýlí masáže pomáhají uvolňovat napětí uložené hluboko ve svalech novorozenců a případně odstranit poporodní blokády. Způsobená tenze může být důsledkem zvýšené hladiny katecholaminů, jež si tělo dítěte vytvořilo během průchodu porodními cestami. Zejména u dětí po obtížném či předčasném porodu je prokázána vysoká hladina stresových hormonů. Výzkumy ukázaly, že matka je jediná osoba, která dokáže u předčasně narozeného dítěte tento stres snížit. Skrze dotyky se může dítě své matce „vypovídat“ jak těžký příchod na svět mělo.

Láska je nejlepším lékem na úzkost a zejména po těžkém porodu dítě ze všeho nejvíce potřebuje právě takový lék.

Podle výzkumu terapeutů ve floridském Touch Research Institute se předčasně narozené děti v inkubátoru vyvíjely rychleji, když se jim třikrát denně dostalo pohlazení. Děti dosahovaly přímo neuvěřitelných pokroků a rychleji vyrovnávaly svou „vývojovou nezralost“. Lékaři mohli hlazené děti propustit domů z nemocnice až o šest dní dřív než děti nehlazené.

Tito novorozenci přibývali na váze bez toho, aniž by je sestry krmily častěji než ostatní. Děti, které absolvovaly dotykovou terapii, byly aktivnější, vyrovnanější, na svoje okolí reagovaly živěji, méně plakaly a lépe spaly. Náskok bylo možné pozorovat ještě po roce života, kdy byly „napřed“ nejen z hlediska tělesné hmotnosti, ale i jejich duševní a motorické schopnosti byly vyspělejší.

WORKSHOP MOTÝLÍ MASÁŽE

Naučte se „číst dlaněmi“ své miminko, nacítit se na jeho vnitřní svět, podpořit jeho vývoj nejen na fyzické rovině, ale sytit i jeho emoční potřeby. 

Vybrané reference

Zbavila jsem se strachu z porodu, vedela jsem,co me ceka a verim,ze i bolest pro me byla mirnejsi a porod byl rychly. Dokonce jsem si rikala i afirmace na dobry personal,coz se mi po pocatecnim soku i splnilo. Jeste jednou diky!
portret-vzor-5
maminka Michálka
Byl to neskutečně krásný pocit ;) Když to shrnu, hypno ten porod nebyl ;) ale myslím, že nebýt kurzu, relaxací a informací, vypadalo by to jinak ;) Komukoliv, kdo se mě na to ptá, hypnoporod doporučuji...
portret-vzor-5
Zuzka Prasková
maminka Adélky
Michaela Klementová - vedoucí certifikovaných lektorek pod HypnoBirthing® Institute ve východní Evropě
apartmentenvelopephone-handset